Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej jest Liderem Konsorcjum Projektu pn. „Praktyczne aspekty koncepcji Smart Villages z perspektywy oczekiwań społecznych mieszkańców obszarów wiejskich i administracji Mazowsza” - Projekt Smart Villages Plus, finansowanego z budżetu Województwa Mazowieckiego. Projekt jest kontynuacją Projektu pn. „Wdrożenie koncepcji Smart Villages w województwie mazowieckim” realizowanego w latach 2021-2023.
Celem obecnego przedsięwzięcia jest kontynuowanie prac badawczych w zakresie opracowania analiz naukowych, koncepcji i rekomendacji oraz innych opracowań merytorycznych wraz z ich praktycznym wdrożeniem w obszarach istotnych z punktu widzenia oczekiwań i potrzeb rolników, mieszkańców obszarów wiejskich jak również przedstawicieli Jednostek Samorządu Terytorialnego.
W ramach Projektu zrealizowanych będzie pięć zadań:
Politechnika Warszawska Wydział Geodezji i Kartografii jest Liderem Konsorcjum Projektu, które składa się z następujących jednostek naukowo-badawczych:
Część wdrożeniowa Projektu będzie realizowana przy udziale Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Warszawie oraz Mazowieckiego Biura Geodezji i Urządzeń Rolnych.
W realizacji Projektu na Politechnice Warszawskiej na Wydziale Geodezji i Kartografii będzie wykorzystywane centrum geoprzestrzennych analiz naukowych, z aplikacją najnowszych technologii, w szczególności geoinformatycznych i informatycznych – CENAGIS.
Kierownikiem Projektu jest prof. dr hab. inż. Katarzyna Sobolewska – Mikulska. Funkcję Przewodniczącej Rady Konsorcjum Projektu pełni dr hab. inż. Anna Bielska, prof. uczelni a funkcję Przewodniczącej Komitetu Sterującego Projektu pełni dr inż. Natalia Sajnóg. Prace badawcze w projekcie będą realizować pracownicy Wydziału Geodezji i Kartografii PW.
Przedsięwzięcie finansowane jest z budżetu Województwa Mazowieckiego. Zaplanowany budżet wynosi 2 000 000,00 zł brutto. Prace zaplanowano na lata 2025-2027.