Seminarium polarne, 2 kwietnia 2025 - relacja

Dnia 2 kwietnia 2025 roku, odbyło się Seminarium Polarne, zorganizowane przez Wydział Geodezji i Kartografii, którego celem było przedstawienie społeczności akademickiej Politechniki Warszawskiej działalności Wydziału związanej z Arktyką.

Wydarzenie miało miejsce w Gmachu Rektorska 4 i składało się z dwóch części: sesji prezentacyjnej oraz sesji posterowej.

Pierwszym punktem programu była prezentacja Kingi Węzki, która przedstawiła aktualne badania prowadzone przez pracowników Wydziału w Arktyce w ramach członkostwa PW w Polskim Konsorcjum Polarnym. W szczególności omówiła zakończony w tym roku projekt HarSval, w którym Politechnika Warszawska pełniła rolę koordynatora jednego z czterech głównych działań projektowych.

O zarządzaniu danymi przestrzennymi w obszarze Svalbardu, wdrażaniu zasad FAIR Data (Findable, Accessible, Interoperable, Reusable) opowiedział Paweł Kowalski. Opowiedział on również o powstającej w ramach projektu HarSval Polskiej Bazie Danych Polarnych.

Kolejnym elementem seminarium była prezentacja studentów ze Stowarzyszenia Studentów Geoida oraz Koła Naukowego Wektor, którzy podsumowali prowadzony przez siebie projekt, pod roboczym tytułem: „Svalbard”,na temat zmian zasięgu pokrywy śnieżno-lodowej w obszarze Hornsundu w sezonie 2024. Opiekunami naukowymi projektu byli dr inż. Joanna Pluto Kossakowska oraz dr Bartek Luks z Instytutu Geofizyki PAN.

Sesję prezentacyjną zakończyło wystąpienie Bartka Luksa, który w omówił w skrócie prowadzone od wielu lat badania lodowców w rejonie Polskiej Stacji Polarnej oraz wyniki długoterminowych pomiarów prowadzonych przez Instytut Geofizyki PAN.

Po części prezentacyjnej uczestnicy seminarium mieli okazję wziąć udział w swobodnych dyskusjach oraz obejrzeć postery naukowe. Zaprezentowano materiały przygotowane przez pracowników Wydziału, które wcześniej były przedstawione podczas konferencji Polar Night Week 2025, zorganizowanej w styczniu w Longyearbyen na Svalbardzie.

W imieniu społeczności akademickiej Wydziału, serdecznie dziękujemy Joannie Pluto-Kossakowskiej za inicjatywę oraz organizację Seminarium.

Kinga Węzka prezentuje bieżące badania polarne WGiK

 

Podsumowanie projektu studenckiego "Svalbard"

Paweł Kowalski podczas prezentacji o zarządzaniu danymi polarnymi

 

Bartek Luks opowiadający o badaniach polarnych prowadzonych przez IGF PAN