WGiK na Pikniku Naukowym "Ale Kosmos"
Za nami 28. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który jest, jak piszą Organizatorzy „największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej”. Motywem przewodnim tegorocznego pikniku było hasło “Ale Kosmos!”. Wydział GiK PW wystawił stoisko na tej imprezie po raz pierwszy. Przygotowane pokazy tak dobrze pasowały do idei tegorocznego wydarzenia, że organizatorzy zaprosili nasze "łaziki marsjańskie" (z ich opiekunami) do udziału w inauguracji.
Pracownicy Wydziału oraz Studenci przygotowali cztery pokazy:
- „Co robi kartograf na Marsie?” - można tu było zobaczyć, jak współpracują łaziki marsjańskie zbierające dane potrzebne do symulowanej terraformacji Marsa oraz sterować łazikiem za pośrednictwem aplikacji instalowanej na smartfonie. W tle, na dużym telewizorze można było obejrzeć symulację procesu terraformacji Marsa albo posterować wirtualnym łazikiem marsjańskim.
- „Nie tylko GPS, czyli "Skąd wiemy, gdzie się znajdujemy"?” - uczestnikom prezentowano metody precyzyjnych pomiarów położenia na Ziemi z użyciem techniki satelitarnej GNSS. W trakcie prezentacji uczestnicy mogli również posłuchać o zmienności współrzędnych punktów na Ziemi w kontekście zjawisk geodynamicznych, a także o zasadzie działania globalnych systemów nawigacji satelitarnej. Była to okazja również do prezentacji i rozmów nt. metod klasycznej astrometrii do wyznaczania położenia punktu na Ziemi.
- „Satelity: narzędzia, które pokazują, jak zmieniliśmy Ziemię” - można tu było obejrzeć obrazy satelitarne wybranych obszarów powierzchni Ziemi z dowolnego okresu (do 50 lat wstecz włącznie) i zobaczyć, jak zmieniała się Ziemia w przeciągu ostatnich dekad (wysychanie jezior, topnienie lodowców, wycinka lasów, powodzie, pożary itp.). Prezentowano także efekty współpracy z archeologami, czyli wirtualne rekonstrukcje dawnych obiektów we współczesnym otoczeniu.
- „Satelity Ziemi w badaniach polarnych” - przygotowane przez Koło Naukowe Wektor pokazy wprowadzały gości stoiska w świat teledetekcji. Przebojem (zwłaszcza wśród najmłodszych) okazała się prezentowana w goglach VR wizualizacja zmienności środowiska na obszarach polarnych.
Całość pokazów urozmaicona była o quizy i prezentacje wykonane przez studentów ze Stowarzyszenia Studentów GiK PW "Geoida", którzy z pasją opowiadali o możliwościach obrazowania powierzchni Ziemi za pomocą zdjęć satelitarnych.
Stoisko Naszego Wydziału cieszyło się dużą popularnością przez cały czas trwania pikniku.
Zachęcamy do obejrzenia relacji zdjęciowej z wydarzenia, dostępnej na naszym profilu na Facebooku: