Aktualności

Udział mgr inż. Aleksandry Radeckiej w spotkaniach dotyczących branży lotniczo-kosmicznej

Mgr inż. Aleksandra Radecka wzięła udział w dwóch wydarzeniach dotyczących branży lotniczo-kosmicznej i zobrazowań satelitarnych: w debacie PARP (Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości) pt. "W świecie systemów bezzałogowych i napędu wodorowego – jakich kompetencji poszukuje sektor lotniczo-kosmiczny?" oraz w podcaście o uczeniu maszynowym "Podcast Nieliniowy - AI i obserwacja ziemi z kosmosu".

Stoisko WGIK CENAGIS PW na Forum Rozwoju Mazowsza

W dniach 14-15 listopada w Warszawie odbywa się 13. edycja Forum Rozwoju Mazowsza. Wśród partnerów znalazła się Politechnika Warszawska - Centrum Innowacji PW oraz nasze Wydziałowe CENAGIS stworzone dzięki dużemu dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Mazowieckiego (Fundusze Europejskie). Na stoisku CENAGIS goście mogli odbyć wirtualną wycieczkę do laboratoriów w Józefosławiu oraz zapoznać się z Platformą IT CENAGIS.

Konkurs 4Science edycja 2023 rozwiązany!

W konkursie na Politechnice Warszawskiej w zakresie Geonauk i teledetekcji, najlepszą pracą okazała się praca: "Prototyp mobilnej aplikacji wspomagającej orientację przestrzenną wewnątrz budynków ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób niewidomych" napisana przez inż. Huberta Świecha pod opieką dr hab. inż. Dariusza Gotliba, prof. uczelni.

I miejsce dla PW w Ogólnopolskim Konkursie Prac Dyplomowych

W piątek, 20 października 2023 r. w gmachu WGSR UW odbył się finał 14-tej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Prac Dyplomowych z zakresu Kartografii, Geomatyki i Geoinformacji organizowany przez Oddział Kartograficzny PTG i WGSR UW. I miejsce zdobył mgr Bartosz Wiktorzak (Politechnika Warszawska), autor pracy „Opracowanie koncepcji i prototypu rozwiązania wspomagającego poruszanie się osób z niepełnosprawnościami w metrze” (opiekun pracy: dr hab. inż. Dariusz Gotlib, prof. uczelni)

Konkurs na najlepsze prace dyplomowe, edycja 2022/2023

Stowarzyszenie Geodetów Polskich oraz Główny Geodeta Kraju ogłaszają kolejną edycję Konkursu na najlepsze prace dyplomowe obronione na kierunku geodezja i kartografia. Celem Konkursu jest wyróżnienie najlepszych prac dyplomowych wykonywanych w ramach studiów stacjonarnych oraz niestacjonarnych na kierunku geodezja i kartografia na polskich uczelniach publicznych i niepublicznych, charakteryzujących się najwyższym poziomem naukowym, potencjałem praktycznym oraz oryginalnością rozwiązania.

Nowe spojrzenie na rozwój i definicje BIM opublikowane w publikacji naukowca WGIK

Na łamach prestiżowego Journal of Information Technology in Construction (Citescore 2023=6.3, IF 2022=3.5, II decyl wg bazy SCOPUS) opublikowano samodzielny artykuł dra inż. Andrzeja Szymona Borkowskiego dotyczący autorskiej oceny rozwoju modelowania informacji o budynku (BIM). Czasopismo to jest uznawanym periodykiem w świecie BIM. Pan Doktor jest trzecim Polakiem w historii, któremu udało się opublikować pracę na łamach ITcon.

Inauguracja Roku Akademickiego 2023/24 oraz Listy Gratulacyjne

Uroczystość Inauguracji Roku Akademickiego 2023/2024 Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej odbyła się 2 października 2023 roku w Małej Auli Gmachu Głównego PW.

Nagroda Ministra Rozwoju i Technologii za pracę dyplomową magisterską dla naszej Dyplomantki

Miło jest nam poinformować, że praca naszej Dyplomatki Pani mgr inż. Barbary Samorek została nagrodzona w Konkursie Ministra Rozwoju i Technologii w dziedzinach architektury, budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa.

27. Festiwal Nauki na Wydziale Geodezji i Kartografii PW

W dniach 15-29 września 2023 r. odbywa się 27. edycja Festiwalu Nauki. Współorganizatorem wydarzeń w ramach Festiwalu jest Wydział Geodezji i Kartografii. Patronem tegorocznej edycji jest Paweł Edmund Strzelecki, polski podróżnik, geolog, geograf, badacz i odkrywca. Głównym hasłem i myślą przewodnią tegorocznej edycji jest natomiast „Nauka to podróż w przyszłość”. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z tegoroczną ofertą.

CENAGIS otrzymał status Centrum Testowego DIANA/NATO

Miło nam poinformować, że Politechnika Warszawska podpisała umowę z Akceleratorem Innowacji Obronnych NATO (The Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic - DIANA), w ramach której Centrum Analiz Geoprzestrzennych i Obliczeń Satelitarnych (CENAGIS), działające na naszym Wydziale, stało się formalnie jednym z kilkudziesięciu centrów testowych DIANA na świecie.

Wyniki IV konkursu na najlepszą pracę magisterską z zakresu rozwoju obszarów wiejskich

Miło jest nam poinformować, że praca magisterska, obroniona przez Pana Przemysława Załęskiego zdobyła III nagrodę w IV Konkursie na najlepszą pracę magisterską z zakresu rozwoju obszarów wiejskich z dziedziny nauk społecznych.

Wydziały GiK, IBHiIŚ oraz Architektury rozpoczynają współpracę badawczą

W dniu 7 lipca 2023 r. Dziekani trzech Wydziałów – dr hab. inż. Janusz Walo, prof. uczelni z Wydziału Geodezji i Kartografii, dr hab. inż. Paweł Popielski, prof. uczelni z Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska oraz dr hab. inż. arch. Krzysztof Koszewski z Wydziału Architektury – podpisali porozumienie dot. utworzenia wspólnej komórki lokalnego wsparcia administracyjnego projektów współfinansowanych ze źródeł zewnętrznych pn. LOP SYNERGIA.

Reports on Geodesy and Geoinformatics z indeksem Impact Factor

Czasopismo naukowe,  Reports on Geodesy and Geoinformatics, prowadzone przez Wydział Geodezji i Kartografii i publikowane przez De Gruyter Sciendo zostało ujęte w Journal Citation Reports 2023 i otrzymało pierwszy wskaźnik wpływu Impact Factor.

Zakończenie Projektu Smart Villages

Dnia 27 czerwca 2023 roku w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej odbyło się uroczyste posiedzenie Rady Naukowej i Komitetu Sterującego Projektu naukowo-badawczego pn. „Wdrożenie koncepcji Smart Villages w województwie mazowieckim”, podsumowujące zakończenie prac badawczych.

Międzynarodowa Letnia Szkoła GEOMATYKI za nami

W dniach 19-30 lipca nasz Wydział miał przyjemność gościć uczestników międzynarodowej Letniej Szkoły GEOMATYKI organizowanej w ramach programu SPINAKER. Druga już edycja szkoły zorganizowanej w ramach wspólnego z Wydziałem Wydział Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa projektu pt. "Geomatics and Aeronautical Engineering Summer Schools" została sfinansowana z programu SPINAKER Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA).

Wydział GiK PW znowu górą! Wyniki Rankingu Perspektywy 2023

Podwójne zwycięstwo naszego Wydziału w opublikowanym właśnie Rankingu Perspektywy 2023! Kierunek Geodezja i Kartografia na naszym Wydziale już po raz 4. z rzędu sklasyfikowany został na 1. miejscu pośród kierunków GiK w kraju. Nasz Wydział jest również najlepszym miejscem do studiowania Gospodarki Przestrzennej! Kierunek ten zanotował awans aż o 5 miejsc względem poprzedniego roku i odniósł zwycięstwo w swojej kategorii. Politechnika Warszawska utrzymała 1. miejsce w Rankingu Uczelni Technicznych, notując 3. miejsce w ogólnym Rankingu Uczelni Wyższych.

Uroczystość wręczenia dyplomów absolwentom studiów pierwszego stopnia 27.06.2023 r. g. 15.00

W dniu 27 czerwca (wtorek) w g. 15.00 - 16.00 w Małej Auli odbędzie się uroczystość wręczenia dyplomów absolwentom studiów pierwszego stopnia. 

To wydarzenie będzie świętem naszej społeczności wydziałowej, łączącym pracowników a w szczególności promotorów oraz absolwentów studiów inżynierskich, którzy w większości są obecnymi naszymi studentami studiów magisterskich

Serdecznie zapraszamy!

Otwarcie laboratoriów CENAGIS w Józefosławiu!

21 czerwca 2023 odbyło się uroczyste otwarcie laboratoriów CENAGIS (Centrum Analiz Geoprzestrzennych i Obliczeń Satelitarnych) w Jóżefosławiu. W ten sposób zakończono projekt realizowany od 2018 roku w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, finansowany ze środków Unii Europejskiej.

Nasi studenci laureatami konkursu "Minigranty im. Anny Pasek"

W tegorocznej edycji konkursu Fundacji im. Anny Pasek 2023 zostały laureatami dwa zespoły studenckie z kierunku geodezja i kartografia, specjalność Systemy Informacji Przestrzennej. Konkurs „Minigranty im. Anny Pasek” dedykowany jest młodym i ambitnym zespołom studentów z pierwszego i drugiego stopnia studiów, które w swych badaniach i działaniach twórczo wykorzystują narzędzia i techniki geoinformacji oraz chcą rozwijać edukację w tym obszarze.

Wizyta naukowo-studialna studentów GP w Żyrardowie

W dniu 31 maja 2023 roku, Studenci semestru 6 specjalności urbanistycznej kierunku Gospodarka Przestrzenna wydziału GiK, odbyli wizytę naukowo-studialną w Żyrardowie, pod opieka wykładowców: dr hab. inż. arch. Anny Majewskiej, dr hab. inż. arch. Małgorzaty Denis, dr inż. arch. Ewy Jareckiej-Bidzińskiej i mgr inż. Macieja Izdebskiego.

Spotkanie z pracownikiem NASA, Arturem B. Chmielewskim

Odczyt w ramach Konwersatorium PW pt. „Odważ się robić wielkie rzeczy”, wygłosił Artur B. Chmielewski z Centrum NASA, Jet Propulsion Laboratory w Kalifornii. Prelegent przedstawił zagadnienie w jaki sposób NASA decyduje dokąd wysłać przyszłe misje, i w których pomóc mogą Polacy.

Wydarzenie odbyło się 6 czerwca 2023r. o godz. 16:15 w sali 134 Gmachu Głównego PW.

Szczegóły spotkania można można znaleźć na stronie Centrum Studiów Zaawansowanych PW.

Relacja z seminarium naukowego z udziałem prof. Marca Rosena z Ontario Tech University

Seminarium zorganizowane przez Katedrę Gospodarki Przestrzennej i Nauk o Środowisku Przyrodniczym GiK PW, na którym referat pt. "Sustainability through Net-zero Energy Buildings and Communities" wygłosił profesor Marc Rosen z Ontario Tech University (Kanada) odbyło się w dniu 29 maja 2023 roku.

Rozprawa doktorska dr inż. Magdaleny Pilarskiej-Mazurek nagrodzona przez Ministra

Chcielibyśmy serdecznie pogratulować dr inż. Magdalenie Pilarskiej-Mazurek wyróżnienia za pracę pt. „Opracowanie metodyki korekcji intensywności sygnału z lotniczego skanowania laserowego w celu poprawy rozpoznawania pokrycia terenu”. Promotorem rozprawy był prof. Zdzisław Kurczyński.

Drzwi otwarte Politechniki Warszawskiej 2023 na Wydziale GiK!

W najbliższą sobotę, 20 maja, w godzinach 10:00 - 15:00, odbędą się Drzwi Otwarte Politechniki Warszawskiej.

W trakcie wydarzenia wszyscy zainteresowani będą mogli:
- porozmawiać ze studentami o tym jak wygląda studiowanie na Wydziale w praktyce,
- zapytać pracowników WGiK o zasady rekrutacji i program studiów na poszczególnych kierunkach.

Noc Muzeów na Wydziale GiK - 13 maja 2023

Tegoroczna edycja Nocy Muzeów z geodetami na Dużej Auli Politechniki Warszawskiej skupi się na prezentacji różnych technik pomiarowych. Podczas wydarzenia będzie można sprawdzić i przetestować działanie przeróżnych instrumentów geodezyjnych - stosowanych od czasów dawnych, do teraźniejszych. Dodatkową atrakcją, na którą również serdecznie zapraszamy, będzie koncert fortepianowy profesora naszego Wydziału Przemysława Kupidury oraz Magdaleny Este, pt. "Sceny niedokończone", o godzinie 19:00 w Małej Auli.