Badania związane z eksploracją Marsa w Józefosławiu

W dniach 8-10 lipca w Józefosławiu odbyła się inauguracja wspólnego projektu naukowego PW, UJ, NASA oraz Uniwersytetów w Bazylei i San Jose związanego z eksploracją Marsa. Pracownicy naukowi i studenci WGiK oraz WEiTI PW, a także Wydziału Geografii i Geologii UJ wykorzystali blisko 40 ton kruszywa by przygotować w Józefosławiu pole testowe odtwarzające formy eoliczne i impaktowe występujące na Czerwonej Planecie.

Celem badań jest sprawdzenie czy rój autonomicznych łazików wyposażonych w sensory takie jak lidar, stereoskopowe kamery, georadar itp. umożliwi, we współpracy z odpowiednio skonstruowanym UAV, badanie Marsa. Czy zespół autonomicznych urządzeń pomiarowych pozwoli na tworzenie szczegółowego modelu rzeźby terenu i jego pochodnych? Czy rój łazików dokona naukowej eksploracji Marsa szybciej i dokładniej niż wykonujący obecnie swoją misję duet Perseverance i Ingenuity? Badania, które właśnie rozpoczęły się w Józefosławiu pozwolą udzielić odpowiedzi na te pytania. To mały krok – czy może raczej niewielki obrót kół – dla naszych łazików, ale mamy nadzieję, że będzie to wielki krok dla współpracy PW z wiodącymi ośrodkami naukowymi w Polsce i na świecie zajmującymi się badaniami Marsa.

 
 
Prototyp łazika w pełnej okazałości   Jak widać na zdjęciu - prace przy projekcie przyniosły wiele radości   Numeryczny Model Terenu pola testowego