Story Maps - Studencka praktyka specjalności KiSIG

Na przełomie sierpnia i września studenci specjalności Kartografia i Systemy Informacji Geograficznej (KiSIG) Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej w ramach realizacji praktyk studenckich opracowali Story Maps dla społecznie planowanego Turnickiego Parku Narodowego.

Studenci realizujący praktykę pod opieką dr hab. inż. Roberta Olszewskiego mieszkali w miejscowości Bezmiechowa k. Leska, odwiedzając zarówno sam obszar projektowanego Parku, jak i jego otulinę.

Do realizacji projektu wykorzystano bazę danych topograficznych BDOT 10k, PRG, mapy WIG z okresu międzywojennego oraz zobrazowania satelitarne Sentinel, jak również dane terenowe zebrane w trakcie realizacji praktyki. Projekt opracowany został z wykorzystaniem technologii ArcGIS StoryMaps, umożliwiającej opowiedzenie historii z wykorzystaniem profesjonalnych opracowań kartograficznych i dokumentacji fotograficznej. W swoim projekcie studenci KiSIG opracowali kilka map o charakterze turystycznym, a także opisali walory terenu, takie jak bogata fauna i flora, wielokulturowa historia, a także dziedzictwo architektoniczne. Materiał został wzbogacony o interaktywne opracowania kartograficzne, wykonane w najnowszej technologii ArcGIS.

Młodzi kartografowie mają nadzieję, że ich projekt pomoże zwiększyć wiedzę o terenie, przyciągnąć turystów na Pogórze Przemyskie, a także zainteresować kwestią sporu ekologicznego dotyczącego objęcia obszaru ścisłą ochroną jaką daje status Parku Narodowego.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem dostępnym tutaj: